Rahvuslik programm: Eesti kaunis kodu

5.09.17

MTÜ Eesti Kodukaunistamise Ühendus (EKKÜ) on võtnud vastutuse 1936. aastal riigivanem Konstantin Pätsi poolt algatatud ja 1997. aastal president Lennart Meri poolt taasalgatatud kodukaunistamise liikumise eest.

 

Senise tegutsemise jooksul on korraldatud üleriigilisi kodukaunistamise konkursse ning esitatud Vabariigi Presidendile autasustamiseks üle 1250 objekti.

 

Hiiu maakonnas toimus esimene "Kaunis kodu" konkurss 1998. aastal.

 

Eesti Kodukaunistamise Ühendus organiseerib konkurssi "Kaunis kodu" alates 1999. aastast, alates 2005. aastast konkurssi "Kaunis Eesti kodu".  2012. aastast on konkursi nimi "Eesti kaunis kodu". Eesti Kodukaunistamise liikumise patroon on Eesti Vabariigi president. EKKÜ on kodukaunistamise liikumise korraldanud koostöös maavalitsuste ja kohalike omavalitsustega. Kõik maakonnad ja neli suuremast linna (Narva, Pärnu, Tallinn ja Tartu) esitavad igal aastal juuni alguseks EKKÜ-le kolm parimat kodu, keda Vabariigi President tunnustab Eesti taasiseseisvumispäeva paiku.

 

EKKÜ tegevuse eesmärk on aidata kaasa Eestimaa kaunimaks muutmisele, ühise elukeskkonna korrastamisele ja meie kodukultuuri arendamisele. 2011. aastal koostas EKKÜ rahvusliku programmi "Eesti kaunis kodu", mille eesmärgiks on ühiskonna laiem kaasamine kodukultuuri arendamisse.

Hiiu maakondlikul konkursil on alates 1998. aastast saanud tunnustuse kokku 64 kaunist kodu. Kuni 2014 aasta sügiseni korraldas konkurssi saarel MTÜ Ühendus Kodukant Hiiumaa. Alates septembrist 2014 on Hiiu maakondliku konkursi korraldajaks Hiiu Maavalitsus.

 

Konkursi võitjad Hiiu maakonnas 1998-2017.

 

Konkursi juhendid leiate siit http://www.iluskodu.ee/konkursid.php

Alates 2012. aastast viiakse läbi konkurssi „Energiasäästlik kaunis kodu", kus tunnustatakse tublisid neljas kategoorias: eramud, kortermajad, ühiskondlikud hooned ja energiasäästliku mõtteviisi edendaja. "Energiasäästlik kaunis kodu 2014" võitja eramute kategoorias oli Tõnis Kasemäe Hiiu maakonnas Soonlepa külas asuv keramaja.

 

Alates 2014 aastast tunnustab siseminister Eesti kaunite kodude omanikke tänukirja ja rahvusvärvides mastivimpliga, et süvendada Eesti omariikluse tunnetust lipuvärvide kaudu ning arendada Eesti lipukultuuri. http://www.iluskodu.ee/sisemin.php

 

Lisainfo

Ülle Näksi
Kantselei finantsnõunik
tel 463 6054
e-post: ulle.naksi@hiiu.maavalitsus.ee